Czy konto firmowe jest wymagane dla przedsiębiorców?

Każdy przedsiębiorca, zakładając swoją działalność gospodarczą, trafia w pewnym momencie do banku, gdzie zakłada konto firmowe. Czy jednak jest to obowiązkowe? Czy, jako przedsiębiorca, musisz zakładać w banku osobne konto firmowe, czy też możesz posługiwać się swoim kontem prywatnym?

Co mówi prawo?

Otóż kwestia posiadania konta bankowego w przypadku przedsiębiorstw nie jest tak oczywista, jakby się to na pierwszy rzut oka wydawało. Jeśli przyjrzymy się dokładniej zapisom ustawy, to okaże się, że w niektórych przypadkach w ogóle nie musisz posiadać rachunku w banku, ani firmowego, ani osobistego, przynajmniej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Jak to jest możliwe?
Przede wszystkim chodzi tu o przepisy, zgodnie z którymi przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania konta bankowego i prowadzenia za jego pośrednictwem rozliczeń podatkowych i składkowych. Innymi słowy, wpłata podatku do urzędu skarbowego oraz składek do ZUS-u powinna odbywać się poprzez przelewy bankowe. Jest jednak jeden wyjątek. Obowiązek ten nie dotyczy mikroprzedsiębiorców, czyli przedsiębiorców, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat zatrudniali mniej niż 10 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto do wysokości 2 milionów euro. Oznacza to, że mikroprzedsiębiorcy mogą rozliczać się z ZUS-em i urzędem skarbowym, np. poprzez przekaz pocztowy.

Wygodne konto bankowe

Przyznajmy jednak szczerze, że dla większości mikroprzedsiębiorców nie będzie to korzystny wybór. Posiadanie konta bankowego ułatwi rozliczanie się z kontrahentami oraz pozwoli oszczędzić sporo czasu. Wszak z konta bankowego możesz przesyłać pieniądze w dowolnej chwili i okolicznościach, bez konieczności odstania swojego w kolejce na poczcie. Pozostaje jednak pytanie, czy w tym celu musisz zakładać specjalny rachunek firmowy? Czy nie wystarczy do tego samo konto osobiste?

Bankowe zasady

Przepisy polskiego prawa są proste. Mowa jest w nich o koncie bankowym, bez precyzyjnego określenia, czy chodzi o rachunek firmowy, czy prywatny. I może część przedsiębiorców zdecydowałaby się pozostać przy rachunku osobistym, gdyby nie… banki.
Gdybyśmy przyjrzeli się regulaminom poszczególnych banków, szybko dojdziemy do wniosku, że nie zezwalają one na korzystanie z konta osobistego do celów firmowych przed przedsiębiorców. Jeżeli jakiś przedsiębiorca zdecydowałby się jednak łamać ten punkt regulaminu, to bank może wypowiedzieć z nim umowę. Jednak banki zazwyczaj nie chcą uciekać się do tak drastycznych środków. Zamiast tego, banki po prostu wprowadzają stosunkowo wysokie opłaty za przelewy na rzecz ZUS-u oraz urzędu skarbowego, jeśli te są wykonywane z kont osobistych.

Konto VAT

Kwestie korzystania z konta osobistego do prowadzenia działalności gospodarczej komplikują ponadto najnowsze przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (MPP), czyli split payment. Obecnie każdy przedsiębiorca musi posiadać specjalny rachunek VAT, na który będzie spływał podatek VAT od kontrahentów. I choć używanie MPP nie jest jeszcze obligatoryjne, to już posiadanie takiego konta jest dla przedsiębiorców obowiązkowe. A takie konto banki udostępniają tylko w ramach rachunków firmowych.

Czy zatem konto firmowe jest niezbędne? Nie wynika to wprawdzie z żadnych ustaw czy przepisów prawnych, ale z praktycznego punku widzenia, przedsiębiorcy bez konta firmowego się po prostu nie obejdą.