Jak dostać kredyt firmowy lub dotację na start?

Możliwości dofinansowania dla startujących biznesów jest naprawdę sporo. Czy to w postaci kredytów, które wraz z rozwojem firmy trzeba będzie spłacać, czy też bezzwrotnych dotacji z funduszów unijnych i urzędów pracy.

Kredyt firmowy w banku

Zaciąganie kredytów nie zawsze jest dobrym pomysłem. Ogólnie lepiej jest odłożyć na koncie bankowym pieniądze na dany cel (np. wakacje, telewizor, remont) niż brać pożyczkę, którą trzeba następnie spłacić z nawiązką. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kredytu firmowego na otwarcie działalności. Pieniądze, jakie otrzymamy na ten cel z banku, nie zostają przejedzone, ale z założenia mają pracować, tj. przyczyniać się do rozwoju naszego biznesu i zwiększania przychodów.
Warto na bieżąco sprawdzać oferty poszczególnych banków, nie tylko ze względu na ich atrakcyjność, ale i różne wymagania. W niektórych przypadkach wniosek o kredyt firmowy można złożyć już w pierwszym dniu założenia działalności gospodarczej, a w innych dopiero po 6 lub 12 miesiącach obecności na rynku.
Musimy także pamiętać, że początkujący przedsiębiorcy, bez dobrej zdolności kredytowej, mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu większego niż kilkanaście tysięcy złotych. Jednak wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji.

Dofinansowane unijne

W ramach funduszów unijnych możemy liczyć na różnego rodzaju dofinansowania. Mogą to być niskooprocentowane pożyczki z odroczonym terminem spłaty lub bezzwrotne dotacje. Każde województwo prowadzi własne programy dotacyjne, warto zatem dokładnie zorientować się, jakie z nich są dostępne w naszej okolicy.
Pieniądze z funduszy unijnych, które mogą trafić na nasze konto firmowe, często przyznawane są w ramach konkursów, dlatego myśląc o rozpoczęciu działalności, musimy pilnować terminów składania wniosku o datację czy pożyczkę, aby już na starcie nie zaprzepaścić szans na zastrzyk bezzwrotnej lub niskooprocentowanej gotówki.

Dotacja z urzędu pracy

Jednym z zadań urzędów pracy jest aktywacja osób bezrobotnych. A czy istnieje bardziej dobitny przykład takiej aktywności niż założenie własnej firmy? Dlatego też urzędy pracy oferują programy, w ramach których możemy otrzymać jednorazową, bezzwrotną pomoc finansową na rozpoczęcie działalności. Najczęściej z dotacji mogą skorzystać tylko osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. W ten sposób mogą uzyskać do 6-ciokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sekcji przedsiębiorstw. Pieniądze zazwyczaj przydzielane są w ramach konkursów, więc tu również trzeba pilnować terminów składania wniosku.

Warunki

Bank, programy unijne, czy urzędy, z których możemy uzyskać dofinansowane, stawiają przed przyszłymi przedsiębiorcami różne wymagania. Po pierwsze, mogą one dotyczyć zabezpieczenia pożyczki, np. w postaci weksla czy poręczenia. Po drugie, nie zawsze otrzymane środki możemy przeznaczyć na dowolny cel. Warto zawczasu sprawdzić, co możemy zakupić za otrzymane pieniądze, a co nie. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku nieprzestrzegania tych zapisów może okazać się, że w zamyśle bezzwrotną dotację, trzeba jednak będzie oddać. Dodatkowo banki zazwyczaj poproszą nas o przedstawienie biznesplanu. Pozostałe instytucje raczej będą wymagały od nas dokładnego wypełnienia formularza, w którym również będzie miejsce na podstawową ocenę opłacalności naszego pomysłu.

Na przedsiębiorców czeka całkiem sporo opcji uzyskania najróżniejszego dofinansowania na start. Dodatkowa gotówka pozwala przetrwać pierwszy okres, kiedy to dopiero wchodzimy na rynek, a koszty często przewyższają dochody. Finansowe wsparcie pomaga nabrać wiatru w żagle i skutecznie realizować plan biznesowy.