Jak wybrać najlepsze konto firmowe?

Jako przedsiębiorca masz obowiązek posiadania konta w banku. Bez znaczenia jest to, czy zarządzasz dużą spółką, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Rachunek bankowy jest niezbędny w przypadku rozliczeń z kontrahentami, ZUS-em oraz urzędem skarbowym. Właściwie każdy bank ma ofertę przygotowaną specjalnie dla firm. Jak jednak wybrać najlepszą z nich?

Czym banki przyciągają przedsiębiorców?

Banki kuszą przedsiębiorców ofertami atrakcyjnych rachunków firmowych. Darmowe prowadzenie konta, bezpłatne przelewy, a do tego karta płatnicza bez opłat. Czy jednak na pewno? Warto dokładanie zapoznać się z ofertami banków i porównać je między sobą. Często okazuje się, że korzystne warunki oferty obowiązują tylko przez jakiś czas, a np. po roku opłaty wzrosną. Wprawdzie bank odpowiedzialny za prowadzenie naszego konta firmowego możemy w każdej chwili zmienić, ale bywa to kłopotliwe i koniec końców, niewielu przedsiębiorców się na to decyduje. Z tego powodu warto dokładnie przeanalizować, co w ramach rachunku firmowego faktycznie jest za darmo, a za co trzeba będzie zapłacić. Może się bowiem tak okazać, że części bezpłatnych usług wcale nie potrzebujemy, a to na czym nam najbardziej zależy, jest dodatkowo płatne.

Czym się kierować zakładając konto firmowe?

Zastanówmy się przede wszystkim, jakiego konta potrzebujemy, a w szczególności, jak i w jakim celu będziemy z niego korzystać. Jeśli współpracujemy z zagranicznymi kontrahentami, to będzie zależało nam na koncie walutowym w atrakcyjnej cenie, do którego dostajemy pakiet bezpłatnych przelewów międzynarodowych. W przypadku startującej jednoosobowej działalności gospodarczej ważne będzie, aby kwota, jaka co miesiąc musi wpływać na nasze konto, by bank nie pobrał za nie opłat, nie była za wysoka. W większej firmie do jednego rachunku przydadzą się dodatkowe subkonta, z których będą mogli korzystać nasi pracownicy.
Kolejną kwestią jest bliskość fizycznej placówki banku i bankomatów. Dla przedsiębiorcy rozliczającego się przede wszystkim przez Internet nie ma to większego znaczenia, ale firmom, które zawierają wiele transakcji gotówkowych, będzie zależało na bliskiej obecności banku lub wpłatomatu. Warto wówczas porównać oferty poszczególnych banków nie tylko pod kątem odległości do danej placówki, ale i ewentualnych opłat za wpłatę pieniędzy do kasy banku lub poprzez wpłatomat.

Diabeł tkwi w szczegółach

Zanim zdecydujesz się na założenie konta firmowego w danym banku, dokładnie zapoznaj się z umową i warunkami w niej zawartymi. Bank oferuje darmowe przelewy międzynarodowe? Dokładnie sprawdź do jakiej kwoty. Prowadzenie konta jest bezpłatne? Tak, ale pod warunkiem, że co miesiąc wykonasz transakcje kartą płatniczą na kwotę co najmniej 500 zł, wpływy na konto wyniosą minimum 2000 zł, a dodatkowo z konta firmowego opłacisz ZUS i wykonasz przelew do urzędu skarbowego. A może nic nie zapłacisz za korzystanie z bankomatu? Owszem, jeśli tylko jednorazowo wypłacisz nie mniej niż 100 zł, skorzystasz z sieciowego bankomatu i ograniczysz się do maksymalnie trzech wypłat w miesiącu. To nie wymysły, ale faktyczne zapisy, jakie mogą znaleźć się w treści umowy „darmowego” konta. Dlatego warto dokładnie przestudiować ją przed podpisaniem.

Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć, który bank ma najlepszą ofertę dla firm, ponieważ zależy to od wielu różnych czynników. Pamiętajmy również, że poszczególne banki co jakiś czas organizują promocje, z których warto skorzystać. Dlatego zachęcamy do regularnego przeglądania comiesięcznych rankingów kont firmowych, które pomagają porównać poszczególne oferty i wybrać najlepszą spośród nich.