Rodzaje kont firmowych

Posiadanie konta bankowego to dla przedsiębiorców nie tylko obowiązek, ale i wygoda. Jednak podpisując z bankiem umowę, możemy otrzymać dużo więcej niż zwykły rachunek bieżący. Najlepsze konta bankowe oferują dodatkowe opcje, które w znacznym stopniu ułatwią prowadzenie działalności i pozwolą zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Przyjrzyjmy się zatem z jakiego rodzaju kont firmowych możemy skorzystać.

Podstawowe konto firmowe

Choć w polskich przepisach nie ma wzmianki, że do prowadzenia działalności gospodarczej koniecznie jest posiadanie specjalnego konta firmowego, większość banków tak formułuje swoje oferty, aby korzystanie z konta osobistego do celów firmowych było po prostu nieopłacalne. Każdy przedsiębiorca dostaje na początek dostęp do podstawowego konta firmowego, czyli bieżącego rachunku, które służy przede wszystkim do gromadzenia środków pieniężnych, prowadzenia rozliczeń pieniężnych z urzędem skarbowym, ZUS-em, czy kontrahentami. Jednak w zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorca może wybrać najlepszą dla siebie wersję takiego konta.
Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z kont typu „start”, z których korzystanie jest często darmowe w początkowej fazie prowadzenia działalności. Największą popularnością cieszą się z kolei konta standardowe, które są niezwykle uniwersalne, spełniają swoje zadanie i nie są drogie w prowadzeniu. Na bardziej wymagających klientów czekają konta firmowe, do których przypisany jest pakiet dodatkowych usług, wspierających prowadzenie biznesu. Ponadto banki oferują także podstawowe konta firmowe w wersji premium. W tej opcji przedsiębiorcy otrzymują np. wsparcie osobistego doradcy klienta oraz pakiet dodatkowych usług czy produktów na korzystnych warunkach.

Konto pomocnicze

Choć konto podstawowe w zupełności wystarczy w przypadku niewielkich i nieskomplikowanych biznesów, to w przypadku większych przedsięwzięć może okazać się niewystarczające. Wówczas dobrze jest skorzystać z kont pomocniczych, oferowanych przez banki.
Konto pomocnicze, przypisane do konta podstawowego, sprawdzi się w wielu okolicznościach. Pozwala ono na wykorzystanie osobnych rachunków do rozliczeń z różnymi kontrahentami, dzięki czemu łatwiej jest zachować porządek i przejrzystość w finansach, a poszczególne transakcje nie mylą się ze sobą. Poza tym do konta pomocniczego można upoważnić pracowników, którzy w ten sposób dostaną ograniczony dostęp do rachunku bankowego czy kart płatniczych. Na koncie pomocniczym może też trzymać środki z dotacji lub środki, które odkładamy z myślą o rozwoju firmy.

Konto walutowe

Konto walutowe jest bardzo przydatne, gdy często rozliczamy się w obcej walucie. To po prostu rachunek bankowy, który prowadzony jest w zagranicznej walucie. Dzięki niemu uzyskujemy możliwość wykonywania przelewów, wypłat i wpłat gotówki bez przewalutowania, czyli bez dodatkowych kosztów. Najczęściej banki oferują konta walutowe w EUR, USD, GBP oraz CHF, jednak w rankingu najlepszych kont firmowych, znajdziemy również takie, które pozwalają rozliczać się w CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RON, SEK itd.

Konto lokacyjne

Konto lokacyjne pozwala na oszczędzanie nadwyżek finansowych pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak w przypadku środków prywatnych na rachunkach oszczędnościowych. Zgromadzone tam środki podlegają oprocentowaniu, a przedsiębiorcy w dowolnej chwili mogą z nich swobodnie korzystać.

Wybierając bank, któremu zamierzamy powierzyć firmowe pieniądze, warto wziąć pod uwagę, z jakich rodzajów kont będziemy mogli skorzystać i ile będzie to nas kosztowało. Zastanówmy się też, które z nich będziemy potrzebowali od razu, a które może przydadzą się w przyszłości.