Zmiana rachunku firmowego krok po kroku

Choć Polacy niechętnie zmieniają bank, w którym posiadają konto firmowe, to niekiedy taki ruch przynosi sporo korzyści. Zwłaszcza w przypadku, gdy banki lepiej traktują nowych klientów niż dotychczasowych. Dziś podpowiadamy jak krok po kroku zmienić rachunek firmowy.

Krok 1 – Zakładamy rachunek w nowym banku

Cały proces rozpoczyna się od założenia konta firmowego w nowym banku. Aby wybrać najlepsze konto dla swojego biznesu najlepiej porównać oferty w rankingu kont firmowych. Bank poprosi cię o takie dane firmy jak jej nazwa, adres, NIP, REGON oraz dane właściciela firmy. Możesz zostać również poproszony o podanie numeru PKD głównego rodzaju działalności.
Jak tylko otrzymasz nowy numer konta bankowego, możesz zacząć informować klientów i kontrahentów o jego zmianie. Pamiętaj również o zaktualizowaniu swoich danych tam, gdzie widnieje twój stary numer (strona www, szablon do faktur, dane w firmie obsługującej płatności przez terminal itp.).

Krok 2 – Zamykamy stary rachunek (lub nie)

Choć stary rachunek najlepiej będzie zamknąć (bo po co narażać się na podwójne opłaty), to decyzja ta należy do ciebie. Jeśli postanowisz rozstać się z dotychczasowym bankiem, powinieneś udać się do jednej z jego placówek. Okres wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku firmowego obowiązuje zazwyczaj do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym umowa została wypowiedziana. Za ten okres również zostaną naliczone opłaty za korzystanie z konta bankowego.
Pamiętaj jednak, że jeśli oczekujesz spłaty zobowiązań z odroczonym terminem płatności, to najkorzystniej będzie wstrzymać się z zamykaniem konta do czasu, aż zostaną one uregulowane. Pozwoli to uniknąć zamieszania związanego z wpłatą zobowiązań przez kontrahentów na numer rachunku firmowego, który już nie istnieje. W przypadku, gdy nie spodziewasz się żadnych przelewów na stare konto, możesz je zamknąć od razu.

KROK 3 – Poinformowanie urzędu skarbowy

O zmianie konta formowego musisz poinformować urząd skarbowy w ciągu 7 dni. Możesz zrobić to osobiście lub przez Internet poprzez Profil Zaufany. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, musisz wypełnić formularz CEIDG-1, a dokładniej pozycję 28. W przypadku, gdy postanowiłeś zachować stare konto, wypełniasz załącznik CEIDG-RB, w którym podajesz numery wszystkich kont firmowych.
W celu aktualizacji numeru konta firmowego należącego do spółki musisz udać się do stosownego urzędu skarbowego i wypełnić NIP-2. Jeśli spółka posługuje się większą liczbą rachunków firmowych, trzeba wypełnić załącznik NIP-B.

KROK 4 – Poinformowanie ZUS-u

Aktualizacji numeru konta formowego należy dokonać także w ZUS-ie, za pomocą druku ZUS ZBA. Na poinformowanie ZUS-u o zmianach w zakresie numeru rachunku przedsiębiorca ma 14 dni.

Droga alternatywna

Obecnie wiele banków bierze na siebie powyższe kroki i w imieniu przedsiębiorcy kontaktuje się zarówno ze starym bankiem, jak i z ZUS-em i urzędem skarbowym. Wystarczy do tego upoważnienie, a wszelkie formalności związane z zamknięciem starego konta, poinformowaniem ZUS-u i urzędu skarbowego załatwi za ciebie nowy bank.